Saturday, November 27, 2021
HomeCrypto MiningEthereum Madenciliği için İşlem Ücreti Ödemeden Ödeme Nasıl Alınır

Ethereum Madenciliği için İşlem Ücreti Ödemeden Ödeme Nasıl Alınır


Spoiler: Artık Ethereum havuzundan 1,75 dolardan başlayan günlük ödemeleri işlem ücreti ödemeden alabilirsiniz.

Ethereum Madencilerinin Sayısı Londra Güncellemesinden Sonra Azalıyor

Geçtiğimiz iki ay boyunca, Ethereum ağındaki Londra güncellemesinden sonra işlemlerle ilgili tekrarlanan sorunlar yaşandı. İşlem ücretleri çok yüksek ve işlemler genellikle gecikiyor.

Asıl Sorun: Diyelim ki, bir GPU’lu bir madenci günde ~3.00 dolar kazanıyor. Aylık 90 dolarlık ödemesini almak için, karının neredeyse %10’u olan 7.50 dolar ödemesi gerekiyor. Sorun sadece bu miktarın çok fazla olması değil, aynı zamanda birçok madenci de her hafta veya daha sık aralıklarla ödeme almak istiyor.

Ethereum ağı uzun zamandır adresler arasında yüksek işlem ücretleri konusunda sorun yaşadı. Bu durum önceden madencilik havuzlarını ilgilendirmiyordu. Bloklarına hangi işlemlerin ve ücretlerin dahil edileceğine ve hangilerinin hariç tutulacağına kendileri karar verebilirlerdi. Şimdi madencilik havuzlarının hiçbir avantajı yok. Madencilere piyasa fiyatından ödeme göndermek zorundalar.

Bu yazının yazıldığı sırada, Ethereum işlem ücreti işlem başına 10 ABD dolarıdır.

Bunun sebebi Ethereum ağ yüküdür. Londra güncellemesi, büyüklüklerine bakılmaksızın herhangi bir ödemenin bloklara dahil edilmesini imkansız hale getirdi ve genel madencilik karlarında düşüşe neden oldu. Yükseltmenin bu sorunları çözmesi gerekiyordu, ancak bu, durumu daha da kötüleştirdi. Sırada çok sayıda işlem olduğunda, baz işlem ücreti yükselir. Özel makalede “işlem ücreti” kavramı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: “Ethereum’da İşlem Ücreti (Fuel, Fuel Charge) Nedir?”

Büyük kripto para borsaları ve on-line cüzdan sağlayıcıları tarafından kullanılan akıllı sözleşmeler konusuna gelecek olursak, her bir işlem 20 – 30 dolar daha maliyetli hale geldi bile.

Bir madencilik havuzu olarak yapabileceğimiz tek şey, ödemeleri göndermek için ödediğimiz maksimum işlem ücretini sınırlamaktır, böylece madencilerimiz karlarının önemli bir bölümünü işlem ücreti için harcamamış olurlar. Şu anda, maksimum işlem ücretimiz 100 gwei’dir, bu nedenle bir madenci standart bir adrese ödeme göndermek için 7.60 dolardan fazla ödeme yapmaz.

Ethereum Madencilerine Geciken Ödemeler

Ethereum’daki yüksek işlem ücretleri ikinci soruna yol açıyor: ödemeler geç geliyor. Her zaman geç işlenmiyorlar, yalnızca Ethereum ağında aşırı yüklenme olduğunda bu yaşanıyor. Ne yazık ki, ağdaki yoğunluk neredeyse hiç durmuyor. Bizler de bu durumun iyiye gideceğini düşünmüyoruz. Aktif kripto para birimi kullanıcılarının sayısı sürekli artıyor.

Sonuç olarak, bu durum da madencilere zarar veriyor. Havuz, ödemeleri yalnızca işlem ücreti kabul edilebilir bir düzeye ulaştığında gönderir ve bu miktar da işlem başına 7,60 ABD dolarının altındadır. Diğer zamanlarda madenciler, Ethereum’daki işlem ücretinin düşeceğini umarak ödemelerini beklemek zorunda kalıyorlar.

Geçen haftaki işlem ücreti çizelgesine bakalım. Havuzun 100 gwei sınırı belirlediğini unutmayın. Grafik kabaca iki bölüme ayrılabilir: Havuzun her zamanki gibi ödeme yaptığı 3 gün sola (2–4 Ekim) ve havuzun geç ödeme yaptığı 4 gün sağa (5–8 Ekim).

Kullanıcılarımız her zaman şikayet ediyor, ancak biz ne yapabiliriz ki? İşlem ücreti sınırını daha da yükseltebiliriz. Bunu yaparsak, bir işlem ne kadara mal olur? 20 dolar mı? Yoksa 30 dolar mı? Bu kabul edilemez. Çoğu madenci böyle bir kararı takdir etmeyecek ve başka gelir kaynakları aramak zorunda kalacak. Tüm havuzlar aynı sorunu yaşadığı için madencilik havuzlarını değiştiremezler.

2Miners Ücretsiz Ödeme Çözümü

Tek bir ekran kartına sahip küçük bir madencisiniz ve bugün çılgın miktarlardaki Ether işlem ücretlerini ödemeden ödeme almak istiyorsunuz. Bu nasıl olabilir?

Yapılması gereken mantıklı bir şey, tüm bu sorunlara sahip olmayan başka bir kripto para birimi ağı üzerinden ödeme almaktır. Bu yüzden popüler kripto paraların işlem ücretlerini ve işlem hızını inceledik. Nano (kodu: NANO) adlı kripto paranın en uygun kripto para birimi olduğunu gördük. Bu kripto para da ne?

Bu yazının yazıldığı sırada Nano, piyasa değerine göre tüm kripto para birimleri arasında 113. sırada yer alıyor.

Anlık ve tamamen ücretsiz işlemler Nano’nun en büyük avantajıdır.

Nano birçok kripto para borsasında işlem görmektedir. Günlük işlem hacmi 15 + milyon dolardır. Havuz dimension ödeme yaptıktan sonra, Nano’yu herhangi bir kripto para birimi (hatta Ethereum) için istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Günün sonunda, bu yöntemi Ethereum’da doğrudan ödeme almaya kıyaslarsak daha fazla Ethereum’a sahip olacaksınız. Nano’yla yapılan havuz ödemeleri, dimension hiçbir işlem ücreti çıkarmaz.

Ethereum havuzumuz artık ödemeleri NANO ile yapabilir.

Bu paraya güvenmediğiniz için kararımıza şaşırabileceğinizi anlıyoruz. Bu yüzden başka bir çözüm bulduk: Bitcoin ile yapılan ödemeler. Daha iyi ne olabilir ki? Nano’nun aksine, Bitcoin bir işlem ücreti gerektirir, ancak bu ücret Ethereum’unkinden çok daha düşüktür.

Nano’yla İşlem Ücreti Yok

Artık sadece bir ekran kartınız olsa bile Ethereum havuzundan her gün ücretsiz ödeme alabilirsiniz.

Bu nasıl çalışır?

Bir madenci tarafından belirlenen ödeme eşiğine ulaşıldığında, havuz madenci tarafından kazanılan ETH’yi otomatik olarak NANO’ya dönüştürür. Şu anda Kraken ve Binance gibi kripto para borsalarını kullanıyoruz. Kripto para birimleri her zaman piyasa fiyatlarına denktir.

Ödeme eşiğinizin 0,005 ETH olduğunu düşünün. Ödeme sürecini tetikleyen 0,006 ETH’yi biriktirirsiniz. Havuz, 0.006 ETH’nizi ve diğer madencilerin kripto paralarını bir borsaya gönderir ve bunları piyasa fiyatından NANO ile değiştirir. Havuz NANO’yu aldıktan sonra, her madenciye NANO ile ödeme yapar. Sonuç olarak, 0.006 ETH’nin NANO eş değerini cüzdanınıza alırsınız.

İlk başta NANO ile alınan ödemeler için bir ödeme eşiği belirlemek istemedik. Diyelim ki, günde 0.0001 NANO kazanıyorsunuz (mevcut döviz kurunda bir kuruşun onda birinden bile az). Birçok kullanıcının doğrudan bir borsaya madencilik yaptığını biliyoruz. Borsaların genellikle bir depozito eşiği vardır. Örneğin, Kraken’deki minimal depozito 0.1 NANO’dur. Bu yüzden NANO ile yapılan ödemeler için bir eşik belirledik. Bu da 0.0005 ETH’ye karşılık geliyor (~1.75 $). Ethereum’u kazan en zayıf GPU bile bir günde gerekli minimal miktarı biriktirebilir.

Ayarlar

  1. Bir masaüstü veya mobil NANO cüzdanı edinin veya bir kripto para birimi borsasında bir NANO adresi oluşturun. Natrium, en iyi mobil cüzdandır. En iyi borsaların Binance, Kraken, Gate.io olduğu söylenebilir.
  2. Madenci ayarlarında ETH adresinizi NANO cüzdan adresi ile değiştirin. Gminer ile madencilik için örnek bir bat dosyası örneği
    miner.exe --algo ethash --server eth.2miners.com:2020 --user nano_3gyf7qnmkp4puzghqks8pn1rfxsubhpya4m5hohdeqkejdjtpwd4tkfxz6a9.RIG_ID
  3. Madencilik başladıktan sonra, 2Miners.com adresinin arama alanına cüzdan adresinizi girerek istatistikler sayfanıza gidebilirsiniz. Adresiniz ayrıca regular ETH adresleriyle birlikte tüm havuz madencileri listesindedir. İstatistikler sayfanızda bir ödeme eşiği belirleyebilirsiniz. Yapmak zorunda değilsiniz. NANO işlemleri ücretsizdir, böylece istediğiniz sıklıkta, genellikle herhangi bir kayıp olmadan ödeme alabilirsiniz.

Ödemeler Ne Zaman İşlenir?

Ödemeler günde bir kez 12:00 UTC’de yapılır. Ödemeler anında gerçekleşmez. ETH’nizin bir borsaya aktarılması, değiştirilmesi ve daha sonra geri aktarılması gerektiği göz önüne alındığında, tüm süreç genellikle küçük gecikmelere takılabilir, ancak işlem iki saatten fazla sürmez. Gelecekte günde bir defadan fazla ödeme alabilme seçeneğini sunmayı planlıyoruz.

Ücretler

Madenciler NANO ile ödeme aldığında, hiçbir ücret ödemezler.

Tüm süreç tamamen şeffaftır. Havuz bir ödeme yaptıktan sonra (ve ödeme işlemi sırasında bile), bir borsa sisteminin çalışma durumunu izleyebilir, bir döviz kurunu kontrol edebilir, ETH’nin bir borsaya gönderildiği andan NANO’yu aldığınız ana kadar paranızı her an takip edebilirsiniz. Havuz herhangi bir ek ücret almaz: değişimi yapılan tüm paralar madencilere tam olarak ödenir.

GPU’larla Bitcoin Madenciliği

Kulağa inanılmaz geliyor: herkes sadece ASIC’lerle Bitcoin madenciliği yapabileceğinizi biliyor. Biz bunu gerçekleştirdik. Ethereum’u 2Miners havuzunda kazabilir ve BTC ile ödeme alabilirsiniz.

Madenci tarafından belirlenen ödeme eşiğine ulaşıldığında, havuz madenci tarafından kazanılan ETH’yi otomatik olarak NANO’ya dönüştürür. Şu anda Kraken ve Binance gibi kripto para borsalarını kullanıyoruz. Kripto para birimleri her zaman piyasa fiyatlarına denktir.

Ayarlar

  1. Bir masaüstü veya mobil BTC cüzdanı edinin veya bir kripto para birimi borsasında bir BTC adresi oluşturun.
  2. Madenci ayarlarında ETH adresinizi BTC cüzdan adresi ile değiştirin. Gminer ile madencilik için örnek bir bat dosyası örneği
    miner.exe --algo ethash --server eth.2miners.com:2020 --user 1HyyZxZAQjZenHf9TGsdUY9cxvMpbGjGBz.RIG_ID
  3. Madencilik başladıktan sonra, 2Miners.com adresinin arama alanına cüzdan adresinizi girerek istatistikler sayfanıza gidebilirsiniz. Adresiniz ayrıca regular ETH adresleriyle birlikte tüm havuz madencileri listesindedir. İstatistikler sayfanızda bir ödeme eşiği belirleyebilirsiniz. Her zaman ETH cinsinden ayarlanır. 0,005 ETH’den (~ 18 $) 10 ETH’ye kadar herhangi bir miktarı seçebilirsiniz.

Ödemeler Ne Zaman İşlenir?

Ödemeler günde bir kez 12:00 UTC’de yapılır. Ödemeler anında gerçekleşmez. Tüm süreç genellikle iki saatten fazla sürmez, bu da küçük gecikmeler anlamına gelir (kontrolümüz dışında olan bir borsadan çekilen BTC’nin değiştirilmesini beklemek gibi). Gelecekte günde bir defadan fazla ödeme alabilme seçeneğini sunmayı planlıyoruz.

Ücretler

Madenciler ödeme ağımız üzerinden ödeme aldıklarında, Bitcoin ağındaki işlem ücretinin yalnızca bir kısmını öderler. Tüm madenci ödemelerini, işlem sayısı minimal olacak şekilde gruplandırıyoruz. Tüm masraflar eşit parçalara bölünür. Bu nedenle her madenci için geçerli ücret 0.2 dolardan fazla olmaz.

ETH’yi bir borsaya gönderme ücreti ve BTC’yi bir borsadan çekme ücreti de dahil olmak üzere diğer tüm ücretler havuz kapsamındadır. Herhangi bir ücret ödemek istemiyorsanız, NANO üzerinden ETH madenciliği yapmayı düşünün.

Tüm süreç tamamen şeffaftır. Havuz bir ödeme yaptıktan sonra (ve ödeme işlemi sırasında bile), bir borsa sisteminin çalışma durumunu izleyebilir, bir döviz kurunu kontrol edebilir, ETH’nin bir borsaya gönderildiği andan BTC’yi aldığınız ana kadar paranızı her an takip edebilirsiniz. Havuz herhangi bir ek ücret almaz: değişimi yapılan tüm paralar madencilere tam olarak ödenir.

Artık 2Miners Ethereum havuzuna Ethereum adresi yerine BTC adresinizle bağlanarak GPU’lar üzerinden BTC madenciliği yapabilirsiniz. Havuz, tüm dönüşümleri minimal ücretle gerçekleştirecektir.

Sonuç: Madencilikte Kripto Para Otomatik Değişimi

Ethereum’u 2Miners havuzunda kazarsanız, ödemeler için Ethereum, Bitcoin veya Nano seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Ethereum ve Bitcoin’deki minimal ödeme miktarı 0.005 ETH (~ 18 $) ve Nano’da – 0.0005 ETH’dir (~ 1.80 $).

ETH’deki ödemeler, ödeme eşiğinize ulaştıktan sonraki iki saat içinde gerçekleştirilir. BTC ve Nano ile yapılan ödemeler günde bir kez saat 12:00 UTC’de yapılır.

Otomatik değişimi kullanmak için özel bir kurulum gerekmez. Ödeme almak istediğiniz kripto para biriminin cüzdan adresini (ETH, BTC veya NANO) madenci ayarlarınıza eklemeniz yeterlidir.

Şu an itibariyle, otomatik değişim yalnızca 2Miners Ethereum havuzlarında (PPLNS ve SOLO) çalışıyor. Gelecekte havuzlarımıza diğer kripto para birimleri için de otomatik değişim ekleyebiliriz. Telegram ve Twitter üzerinden geri bildirimlerinizi bekliyoruz. Kullanıcılarımızın yaptıkları kripto para madenciliği için ödeme almalarını olabildiğince kolaylaştırmak istiyoruz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz!RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments